28 березень 2024, Четвер, 10:25

Закон «маски-шоу стоп» допоможе уникнути незаконних обшуків правоохоронців, – Мінюст

15 Січня 2018г.

Закон «маски-шоу стоп» (про захист бізнесу від зловживань влади, – ZIK), який був ухвалений за ініціативи прем’єр-міністра і міністерства юстиції у 2017 році, став ще одним важливим кроком назустріч бізнесу. Про це в ефірі проекту «ДокаZ з Олексієм Шевчуком» на телеканалі ZIK заявила перший заступник міністра юстиції України Наталія Бернацька.

«Закон «маски-шоу стоп» так назвали через реакцію бізнесу на недобросовісних правоохоронців, які намагалися у нього втручатися. Адже є дуже багато зловживань, які  потрібно розслідувати, але лише в рамках закону», – сказала Н. Бернацька.

Вона розповіла, що завдяки цьому закону можна буде уникнути незаконних обшуків та вилучення будь-яких документів та техніки з підприємства.

«Законопроект 7275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» 16 листопада 2017 року підтримала Верховна Рада і він вже нбрав чинності. Відтепер жоден обшук не буде законним, якщо його проведуть без присутності адвоката. Також обов’язковими в даному процесі є відео- та аудіо фіксація і заборона на вилучення техніки, оригіналів бухгалтерських документів, мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності.  В першу чергу це було зроблено через обшуки у ІТ-компаніях, коли у них вилучали сервери», – зазначила Бернацька.

Щодо аудіо- і відеофіксації вона зауважила, що ці дані потрібно буде додавати до протоколу обшуку і після цього передавати в суд. Також відбуватиметься відеофіксація суду, на якому даватиметься ухвала про такий обшук. Для того, щоб потім можна було побачити, чи була обґрунтованою позиція правоохоронців прийти з обшуком.

«Норма відеофіксації запрацює вже з наступного року, бо ми дали час, щоб відповідні  структури придбали відповідні засоби. Навіть зараз є багато ухвал про обшук, більшість з яких є необґрунтованими. Тому цим проектом закону були незадоволені всі правоохоронні органи, але ми вважаємо, що це обґрунтовані норми. Якщо щось треба вилучити, будь ласка, наведіть аргументи і суддя їх підтримає.Якщо ж просто так приходити, то цього не потрібно робити», – вважає вона.

Також вона додала, що однією з ключових норм є те, що заборонено двічі відкривати кримінальні справи з тих самих питань.

«Існує термін досудового розслідування, коли можна вчиняти всі необхідні дії для з’ясування усіх обставин. Якщо ж провадження закривається, то потрібно ухвалити рішення і закрити справу. Не можна щороку йти до бізнесу по одній і тій, буцім, справі», – наголосила заступниця Павла Петренка.