22 квітень 2024, Понеділок, 02:59

У САП заявили про тиск на прокурорів з боку директора НАБУ

8 Травня 2018г.
A251aa72 7893 4c76 4c0a Bc035b0e6a57.

Спеціалізовна антикорупційна прокуратура обурена коментарем директора НАБ України в ЗМІ щодо “наполягання" на остаточній підозрі та на скеруванні до суду обвинувального акту у так званій “справі Охендовського”.  Така заява керівника піднаглядного органу досудового розслідування, зроблена в непроцесуальний спосіб, вводить в оману громадськість, має на меті політизацію кримінального процесу та може розцінюватися як спроба чинити публічний тиск на прокурорів у провадженні з метою прийняття сумнівного з точки зору закону рішення. Про це йдеться у коментарі САП 8 травня 2018 року, - передає Резонанс.

Ми розділяємо прагнення суспільства до притягнення корупціонерів до законної відповідальності, проте нагадуємо директору НАБУ, що кримінальні провадження не можуть бути інструментом піару, способом набору політичних чи будь-яких дивідендів та погроз неугодним, - акцентували у САП. І вкотре нагадали керівнику НАБУ що, згідно Закону (ст. 290 КПК України), єдиною особою, повноваженою визначати, чи готова справа до передачі до суду є прокурор у цій справі. Саме для дотримання принципу верховенства права та забезпечення прав та свобод громадян Конституція та закон визначили таку роль прокурора в кримінальному процесі і САП буде слідувати закону, а не політичній кон’юктурі.

На даний момент досудове розслідування у вказаному провадженні вдруге зупинено прокурором до отримання відповідей на міжнародно-правові доручення, про що доведено до відома детективів та неодноразово повідомлялось громадськості.

У САП пояснили, що для визнання особи винуватою в одержанні хабара закон вимагає доведення не лише самого факту передачі коштів, але й використання хабароодержувачем свого службового становища в інтересах хабародавця. Таким чином, залишається встановити, які саме конкретні дії підозрюваний, перебуваючи у закордонних відрядженнях, виконував в інтересах Партії регіонів, і чи виконував їх взагалі.

На жаль, отримані під час слідства офіційні документи українських дипломатів, які забезпечували організаційний супровід відряджень підозрюваного, містять з цього приводу суттєві суперечності. За таких обставин єдиним надійним джерелом, яке в змозі надати об’єктивні відповіді на запитання слідства, залишається відповідна іноземна сторона, - наголосили у Антикорупційній прокуратурі. За наполяганням детективів, НАБУ було відправлено ряд доручень про міжнародно-правову допомогу – до Німеччини, Австрії, Франції, а в подальшому також до Великої Британії, Польщі та Сполучених Штатів Америки. Наразі отримано відповіді лише на чотири з них, зокрема відповіді німецької та французької сторін про повну відмову від виконання запитів у зв'язку з відсутністю ознак злочину та матеріали австрійської сторони, якими доказів протиправної поведінки голови ЦВК не здобуто.

Також у САП повідомили, що ще торік в жовтні було отримано лист польської сторони, яким НАБУ запропоновано усунути недоліки в запиті у 60-денний строк, на який детективи не лише самі жодним чином не відреагували, але й не повідомили про його надходження антикорупційних прокурорів. Відповідей на запити до США та Великої Британії досі не отримано.

Відтак САП закликає "осіб, які не мають жодного процесуального статусу у вказаному кримінальному провадженні, а конкретно директора НАБУ, утриматись від безвідповідальних та голослівних оцінок слідства та вкотре нагадує, що погодження підозри в кримінальних провадженнях та скерування обвинувального акту до суду - визначені законом виключні повноваження прокурора".

Нагадаємо, 7 травня 2018 року в інтерв‘ю РБК-Україна керівник НАБУ Артем Ситник заявив, що НАБУ буде наполягати на оголошенні остаточної підозри голові ЦВК Михайлу Охендовському, який проходить по так званій справі про "чорну бухгалтерію" Партії регіонів.  Зокрема, Ситник нагадав, що справа щодо Охендовського була виділена окремо із загального масиву фігурантів "чорної бухгалтерії". Однак САП зупинила розслідування у зв'язку з направленням міжнародних правових доручень інших країн. "Хоча на той момент почеркознавча експертиза вже підтвердила справжність підпису Охендовського, і ми бачили, що в той же день, коли зроблено запис про виплату йому коштів у так званій "амбарній книзі", на його картку приходили гроші. Детективи були готові закінчувати цю справу...Нещодавно суд скасував рішення про припинення розслідування, воно відновлено, тому ми будемо наполягати на тому, щоб підозру було остаточно оголошено, і щоб ця справа пішла до суду", - зауважив Ситник.

Як повідомляв Резонанс, 25 квітня 2018 року САП знову зупинила досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо голови ЦВК Михайла Охендовського. 24 квітня за рішенням Солом’янського райсуду САП відновила слідство у справі Охендовського.