12 квітень 2024, П'ятниця, 19:58

Ліквідовано міжнародну кібермережу, що завдала збитків на 100 млн євро

1 Грудня 2016г.
Pm724image001

Генеральний прокурор України Юрій Луценко під час спільного брифінгу з т.в.о. Голови Національної поліції України Вадимом Трояном повідомив про участь українських правоохоронців у ліквідації міжнародної мережі для запуску та управління масовими глобальними шкідливими атаками на телекомунікаційні системи з подальшим відмиванням грошей, здобутих злочинним шляхом.

«Це перший дуже помітний успіх українських правоохоронних органів на міжнародній арені. Це перша велика і успішна, в тому числі завдяки зусиллям української правоохоронної системи, міжнародна спецоперація Європолу, членом якого ми недавно стали… Нам є чим пишатися», - підкреслив Юрій Луценко. Про це повідомляє сайт відомства.

Вказана мережа функціонувала 7 років, а для її ліквідації свої зусилля доклали правоохоронці 30 країн. Це - Україна, Австралія, Австрія, Азербайджан, Бельгія, Беліз, Болгарія, Вірменія, Канада, Колумбія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Гібралтар, Угорщина, Індія, Італія, Литва, Люксембург, Молдова, Чорногорія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Сінгапур, Швеція, Тайвань, Сполучене Королівство та Сполучені Штати Америки.

Злочинні угруповання використовували інфраструктуру «Аваланш» з 2009 року для розповсюдження шкідливих програм, фішингу та спаму, а також для відмивання грошей рекрутингових компаній. Вони щотижня надсилали потерпілим більше мільйона повідомлень електронною поштою з вкладеннями або посиланнями. З допомогою системи зловмисники інфікували близько півмільйона комп’ютерів щодня.

Фінансові втрати по всьому світу від атак, проведених за допомогою мережі «Avalanche», складають понад 100 мільйонів євро. Однак точні підрахунки збитків ускладнені у зв’язку з великою кількістю виявлених шкідливих програм, керованих через згадану платформу. На етапі підготовки спецоперації правоохоронці проаналізували більше 130 Тб зібраних даних.

Під час спільної операції, проведеної 30 листопада 2016 року у 30 країнах, були затримані п’ятеро організаторів цієї мережі. Троє з них – українці, одного затримали в Німеччині, ще двох – на території України. Правоохоронці припинили діяльність понад 220 серверів, уражених вірусом, а також заблокували 800 тисяч доменів.

Наразі проведено обшуки в майже 40 приміщеннях, вилучено кілька десятків серверів.

Зловмисника затримано в порядку ст. 208 КПК України. Йому інкримінують вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 (шахрайство), ст. 209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) і ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку) КК України.

Крім того, йому оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 342 (опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу, державному виконавцю, приватному виконавцю, члену громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовцеві, уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб) КК України.