26 березень 2024, Вівторок, 21:23

Чужих дітей не буває. Або ще раз про аліменти

8 Серпня 2018г.
Alimentu

Максим Дудка, начальник Бердянського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області

Міністерством юстиції України за підтримки американського фонду USAID розпочато реалізацію національного просвітницького проекту “Я МАЮ ПРАВО”. До другого етапу даного проекту відноситься роз'яснювальна діяльність щодо призначення та стягнення аліментів, а також відповідальність за ухилення від сплати аліментів.

По-перше, давайте визначимось із самим поняттям аліменти. Аліменти-обов'язок утримання у визначених законом випадках одним членом сім'ї інших, які потребують цього.

Сьогодні мова піде про аліменти на утримання дитини. Так, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів" від 17.05.2017 року було внесено зміни до Сімейного, Цивільного та Цивільно-процесуального кодексів України.

Новітнім та демократично-інтегрованим став сам підхід до розпорядження аліментами.

Наразі ст.179 Сімейного кодексу України роз'яснює, що аліменти одержані на дитину - є власністю дитини!

Той із батьків або інших представників дитини, на ім'я якого виплачуються аліменти, розпоряжається аліментами виключно за цільовим призначенням - в інтересах дитини!

Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання. Також неповнолітня дитина має право на самостійне одержання та розпорядження ними відповідно до Цивільного Кодексу України. У попередніх редакціях Сімейного кодексу України аліменти вважались власністю того з батьків або законних представників, із ким мешкає дитина.

По-друге, істотно збільшився мінімальний розмір аліментів. На даний час мінімальний розмір аліментів не може бути меньшим ніж 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Раніше розмір “мінімальних аліментів” складав лише 30% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Тому ми можемо казати, що принцип солідарного обов'язку щодо утримання дитини здобув законодавче підтвердження.

Який же зараз прожитковий мінімум для дітей відповідного віку та що змінилося на прикладі реальних сум?

З 1 січня прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років складає 1492,грн, для дитини віком від 6 до 18 років 1860,00 грн.

Так, наприклад, на дитину 10 років мінімальний розмір аліметів складав 533,10 гривень, то на даний час він вже складає 888,50 грн, та ще буде зростати.

Ще однією новацією став розгляд заяв про стягнення аліментів у наказному провадженні.

Відтепер можливо однією заявою до суду, навіть без особистих відвідин судового засідання і переносів засідань через неявку “горе-батьків” отримати аліменти у фіксованому розмірі 50% від прожиткового мінімуму або у відповідних частках та отримати судовий наказ про стягнення аліментів за тиждень від подачі заяви.

Частки доходу при визначенні аліментів також стали законодавчо закріпленні: від тепер за так званою “спрощенною” системою на одну дитину аліменти призначаються у розмірі 1/4 від доходу, на двох дітей 1/3 від доходу, та на 3 і більше дітей - 1/2 доходу. При цьому якщо стягувач вважає, що має право на стягнення більших аліментів, він має право на подання позову за звичайним позовним провадженням, в якому буде визначатися частка аліментів також із з'ясуванням майнового стану обох батьків чи осіб які їх замінюють.

Після отримання судового наказу або виконавчого листа про стягнення аліментів, особа на користь якої призначені аліменти має право або особисто подати виконавчий документ до підприємства, на якому працює платник аліментів або для примусового виконання до органів ДВС чи приватного виконавця.

Із запровадженням Міністерством Юстиції України реєстру боржників, платники аліментів у яких є заборгованість понад 3 місяці зі сплати даного виду періодичних платежів автоматично попадають до вищезазначеного реєстру.

Що ж це означає для боржника?

По-перше, неможливість відчуження свого нерухомого та рухомого майна. Поки боржник значиться у реєстрі боржників органи нотаріату та транспортні сервісні центри (колишні МРЕО) не проведуть жодних відчужень майна, та сповістять органи ДВС чи приватного виконавця щодо намірів платника алміментів відчудити своє майно.

Із запровадженням Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" - більш відомий, як Закон “Чужих дітей не буває” запроваджено низку заходів примусовохо характеру, які застосовуються до боржників з метою своечасності сплати аліментів.

Відтепер стягувач за наявності заборгованності зі сплати аліментів понад 3 місяці, особа на користь якої призначені аліменти має право звернутися до правоохоронних органів про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ст.164 ККУ-за злісне ухилення від сплати аліментів, санкція якої передбачає навідь обмеження волі на строк до 3 років.

При виявленні державним виконавцем боргу зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, держвиконавець вносить тимчасові обмеження боржника у користуванні його правами до повного розрахунку по заборгованності серед яких:

- обмеження боржника у праві полювання;

- обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями матеріальними нарядами несмертельної дії;

- обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;

- встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України (без звернення державного виконавця до суду за винесенням відповідної Ухвали).

Також за наявності боргу зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та направляє матеріали до суду, де суд виностить боржнику покарання у вигляді соціальних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин. Кошти від відпрацюванням боржником данного покарання підуть безпосередньо до стягувача на погашення суми заборгованності.

Данні види обмежень істотно поліпшили ситуацію зі сплати аліментів, так за період із введення Закону “Чужих дітей не буває” (тобто із 6 лютого по теперешній час ) у зв'язку із застосуванням до боржників вказаних заходів, Бердянським міськрайонним відділом Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області було стягнуто майже 70 тис грн на користь дітей. Наголошую, що це стягнення із батьків, які до введення Закону або зовсім не сплачували аліменти, або сплачували частково, періодично та не в повному обсязі.

Станом на 01.08.2018 року на виконанні перебуває 2015 виконавчих провадження про стягнення аліментів, із яких по 619 провадженням наявна заборгованість, що перевищує суму заборгованості понад 6 місяців. По 619 виконавчим провадженням винесено постанови про обмеження прав боржника, передбачених ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження». Також складено 191 протокол про притягнення боржників до адмвідповідальності згідно ст.183-1 КУпАП, санкція за якою передбачає соціальні роботи, заробіток від якої буде перерахований на користь дитини.

Загалом із початку дії Закону "Чужих дітей не буває" Бердянським міськрайвідділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області на користь дітей стягнуто майже 7,5 млн грн. 

ЗАКОН «МАСКИ-ШОУ СТОП» ДОПОМОЖЕ УНИКНУТИ НЕЗАКОННИХ ОБШУКІВ ПРАВООХОРОНЦІВ, — МІНЮСТ